KONTAKT

Rektor


Biträdande rektor

    • Åsa Lundberg
    • Biträdande rektor
    • Språknörd som älskar att prata, vinna i frågesport, resa till europeiska småstäder, låta saker växa sig stora i trädgården samt tänka fem steg framåt.
    • 070 839 301 2
    • asa.lundberg@lbs.se
    • Behörig lärare

Lärare

    • Anna Stanley
    • Svenska/Historia
    • Undervisar i svenska och historia på skolan. När jag inte undervisar tillbringar jag min tid med att läsa, skriva och springa.
    • anna.stanley@lbs.se
    • Behörig lärare
    • Bjarne Lundqwist
    • Spellärare/Programmering
    • Kaotisk, nyckfull och har lätt för att skapa ordning. Att programmera är som att leva och jag lever till fullo. Jag pluggar, jobbar, spelar, leker, sover och kollar på film - dagligen.
    • bjarne.lundqwist@lbs.se
    • Björn Johnsson
    • Matematik
    • Engagerad och uppmuntrande matematiklärare med stor passion för sport och mode.
    • bjorn.johnsson@lbs.se
    • Behörig lärare
    • Cecilia Holmgren
    • Historia/svenska
    • Träningsberoende bokmal som älskar att lära sig nya saker. Undervisar i svenska på skolan och är utöver det lärare i geografi.
    • cecilia.holmgren@lbs.se
    • Behörig lärare
    • Christian Mellbris
    • Svenska
    • Jag undervisar i svenska och historia, två ämnen som blir relevanta när berättelsen, människan och vetandet får stå i centrum. Brinner för mänskliga rättigheter, saklighet, litteratur och språk.
    • christian.mellbris@lbs.se
    • Behörig lärare
    • Frida Birkehede
    • Engelska
    • Behörig gymnasielärare i ämnena svenska, engelska och historia. KLF för SGGD17.
    • frida.birkehede@lbs.se
    • Behörig lärare
    • Hanna Sundwall
    • Engelska
    • Gymnasielärare sedan 2005 och behörig i svenska och engelska. Reser gärna, både utomlands och till fiktiva.
    • hanna.sundwall@lbs.se
    • Behörig lärare
    • Kristina Asanin
    • Fysik/konstruktion/teknik
    • Jag är en glad och trevlig prick som undervisar i Fysik, Matematik, Teknik samt Konstruktion. Ja, just det - alltså i de bästa ämnena! Jag, som många andra av mina kollegor (och elever!), anser att teknik och kreativitet går hand i hand!
    • kristina.asanin@lbs.se
    • Behörig lärare
    • Linus Höglind
    • Spellärare
    • Spel/medialärare inom grafik/design samt konstarterna och samhället, alltid glad och positiv! Älskar quiz och frågesporter, musik, att resa samt djur (speciellt katter).
    • linus.hoglind@lbs.se
    • Linus Lindell
    • Film/Media
    • Jag undervisar framförallt i film, men även andra medieämnen som ljud, foto och TV. I grunden är jag utbildad filmregissör och manusförfattare med arbeterfarenhet inom bl.a. spelfilm, TV, dataspel, konstfilm och musikvideor. Jag älskar high school-komedier och experimentfilm lika mycket, men mest älskar jag vetgiriga elever som är redo att utmana sig själva.
    • linus.lindell@lbs.se
    • Behörig lärare
    • Louise Anjou
    • Spelgrafiker
    • Nyfiken och entusiastisk spel/bildlärare som tycker om problemlösning, katter och de flesta sorters spel.
    • louise.anjou@lbs.se
    • Magnus Karlsson
    • Kemi/matematik
    • Lärare i matematik och kemi, tycker om problem och att lösa problem.
    • magnus.karlsson@lbs.se
    • Behörig lärare
    • Marcus Svärd
    • Naturkunskap/Religion/Biologi/Filosofi
    • Humoristisk och engagerad naturkunskaps- och matematiklärare som gillar att se saker ur mer än ett perspektiv.
    • marcus.svard@lbs.se
    • Behörig lärare
    • Mladen Ladan
    • Samhälle/media
    • I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    • mladen.ladan@lbs.se
    • Behörig lärare
    • Pernilla Dedic
    • Foto/Media
    • Jag heter Pernilla Dedic och undervisar främst i fotografi men är utbildad lärare i media/design/bild. Konst i alla dess former är min stora passion i livet.
    • pernilla.dedic@lbs.se
    • Behörig lärare
    • Zakaria Khashan
    • Elevassistent
    • Älskar att resa och är sportintresserad. Är arbetssam och trivs som bäst när det är mycket som händer på jobbet. Jag är mycket språkintresserad och pratar svenska, engelska och arabiska. I framtiden vill jag även lära mig tala franska och spanska!
    • zakaria.khashan@lbs.se

Administration

    • Anna Grapendal
    • Skoladministratör
    • Jag är en positiv person som får energi av att ha många bollar i luften. Jag kan både se helheten och detaljerna i saker och drivs av att lösa problem. På fritiden skapar jag gärna goda saker i köket och skriver musik.
    • 042 210 950
    • anna.grapendal@lbs.se

Elevhälsa

    • Monica Karlsson
    • Specialpedagog/stödsamordnare
    • Jag heter Monica Karlsson och är i grunden gymnasielärare i geografi, historia, religion och filosofi. Som specialpedagog är jag inne på mitt andra år och trivs alldeles ypperligt med att aktivt jobba PÅ och MED "en skola för alla". Privat är jag gift, har två barn och älskar att springa och läsa!
    • monica.karlsson@lbs.se
    • Behörig lärare
    • Sofia Lindblom
    • Kurator
    • Skolkurator med stort engagemang för samhällsfrågor, välgörenhet och socialt arbete. Jag är gift och har två barn och älskar att fixa i vår trädgård, men framförallt älskar jag att resa runt, runt i världen. I Nepal driver jag mitt egna barnhem för flickor så till Himalayalandet återkommer jag varje år. På skolan vill jag stötta eleverna i att se möjligheter, tro på sig själva och sina förmågor samt att hjälpa till att skapa förutsättningar för att lyckas med sina studier.
    • sofia.lindblom@lbs.se

Lokal IT


Vill du veta mer?

Hör gärna av dig till oss om du har några frågor!